KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

28 Kasım 2006 Salı

Kısaca Okçuluk

Kocaeli ' nden Dinçer EKİZ Birinci - 1. -

Kısaca Okçuluk :
Okçuluk sporu,açık hava ve salon okçuluğu olarak yıl boyunca yapılabilen çok zevkli bir spordur. Açık havada erkek sporcular,90m.,70m.,50m. ve 30m.’den,bayan sporcular 70m.,60m.,50m. ve 30m.’den ok atışı yaparlar.Her mesafeye 36’şar ok atılıp,toplam 144 ok atışı yapılır. Ok atışları;uzak mesafelerde 6’şar okluk serilerle,yakın mesafelerde 3’er okluk serilerle yapılır. Bireysel ve takım eleme tur atışları 70m.’den yapılır. Salonda 18 m.’den 60 ok atışı yapılır.Bireysel ve takım eleme tur atışları 18 m.’den yapılır.Hedef kağıdının en ortasındaki sarı renk 10 puan,dış sarı 9 puan,iç kırmızı 8 puan,dış kırmızı 7 puan... dır.Yarışma kıyafeti rengi beyazdır.Bayanlar beyaz etekte giyebilirler.3 ok atışı için verilen süre 120 sn.dir.Yarışmalar hakemlerin gözetiminde ve kontrolünde yapılır.Her sporcuya sırt numarası takılır ve sporcular oklarına isimlerini mutlaka yazarlar.Hedef kağıdından oklarını çeken sporcu ok deliklerini işaretler, daha sonra herhangi bir ok çarpar düşer veya hedefi deler ise tespit edilmesi için. Hedef kağıdına vurulan okların puan kağıdına yazılmasını hakem ve sporcular yapar. Okçuluk yıl içinde 7 ay açık havada 5 ay salonda yapılır. Türkiye çapında 6-7 adet açık hava,3-4 adet salon okçuluk yarışması yapılır.Her yarışma Milli Takımlar için seçme niteliğindedir.
Büyükler,gençler,yıldızlar ve minikler olmak üzere dört kategori üzerinden gruplandırılır. Okçuluk gelişmiş malzemeye ve güzel tekniğe dayanan mukavemet gerektiren zor ama zevkli bir spor dalıdır.Kişiye; mücadeleci bir ruh,konsantrasyon,
koordinasyon,enerjisini planlı kullanmayı ve vücut sağlığı kazandırır. Okçuluk malzemeleri yurtdışından getirilip pahalı malzemelerdir.Malzemeler kişiye özel hazırlanır.Tecrübe,bilgi ve itinayla hazırlanması gereken okçuluk malzemeleri sporcunun bir parçasıdır.
Kocaeli Bölgesi’nde okçuluk sporu 1989 yılından itibaren Petkim Spor bünyesinde ve Petkim Spor tesislerinde yapılmıştır.Şu an Okçuluk branşında faal olan kulüp Gençlik ve Spor Kulübü’dür. Okçuluk antrenmanları Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Poligonunda yapılmaktadır.
Günümüze kadar 150 civarında Türkiye çapında derece elde edilmiş olup, 5 milli sporcu yetişmiştir. Halen 4 Türkiye rekoru da bölgemiz sporcularından Dinçer Ekiz’e aittir.Hasan Kılıç Üniversite Türkiye rekoru sahibidir.5 Milli sporcumuzun hepside Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılmıştır.Hocamız Rıdvan UZUNTAŞ; 1989 Yılından 1991 yılına kadar fahri antrenör olarak görev yaptığı Kocaeli bölgesinde 31 Aralık 1990 tarihinden itibaren kadrolu olarak görev yapmaktadır. 1996-1997 Yıllarında Compound Yay Milli Takım Antrenörlüğü yapan UZUNTAŞ,1997 yılında İstanbul'da yapılan Salon Dünya Şampiyonası'nda antrenör olarak görev yapmıştır.1998 Yılında Kara Harp Okulu’nda okçuluk sporunu başlatıp ve okçuluk antrenörü olarak askerliğini yapmıştır.İktisat Fakültesi mezunu olan UZUNTAŞ, Osmanlı Okçuluk Tarihi ve Günümüz Okçuluk Atış Teknikleri üzerine yedi yıldır araştırma yapmaktadır.
Okçuluk sporu olimpiyatlara 1972 Münih olimpiyatlarında dahil olmuştur.Dünyada en başarılı ülke Güney Kore’dir.Türk okçuluğu zaman zaman başarılı olsa da istikrarlı bir
çıkış yaşayamamıştır.Okçuluk sporunun yayılması ve başarılı olması için antrenör,malzeme ve saha sorununun çözülüp okullara inilmesi gerekmektedir.
Türkiye Okçuluk Federasyonu, Uluslararası Okçuluk Federasyonu’na (FITA) üyedir.FITA Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener’dir.Sayın Erdener,Uluslararası ilk ve tek Türk Federasyon Başkanıdır.

Hiç yorum yok: