KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

24 Şubat 2014 Pazartesi

Sinan Subaşı Salon Okçuluk Yarışması

Kocaeli Okçuluk İl Temsilciliği 2014 yılı faaliyet programında yer alan Solak Sinan Subaşı Salon Okçuluk Yarışması  23 Şubat 2014 Pazar günü Atatürk Spor Salonu Okçuluk Bölümü’ nde yapıldı. 


Sinan Subaşı Kimdir ?
( Özbay Güven, Osmanlı Devleti'nin sporcuyu anında ödüllendirdiğini de belirtiyor. "Osmanlı sporcuyu hem korur, hem de anında mükâfatlandırırdı. Osmanlı'nın sporcuya değer vermesini size bir örnekle anlatayım. 

Solak Sinan Subaşı, Fatih Devri'nin en büyük kemankeşlerinden birisiydi. Okmeydanı'nda da 1200 gezin üzerinde iki rekoru vardı. Sinan Subaşı, Silifke Kalesi'nin komutanıyken Karamanoğulları kaleyi ele geçirince Fatih öldürülmesi için ferman verdi. Fakat o sıralarda Sinan Subaşı rekorlar kırdığı için padişah kendisini affederek 'Kanını menziline öndül (ödül) koydum' dedi".)

Sporcuların madalyalarını sporcu velileri verdi. Yarışmaya katılan öğrenci sporcuların yanısıra çeşitli meslek guruplarından da okçuluk sporuna gönül vermiş okçular kıyasıya ok attılar.
Okçuluğun bir aile sporu olduğu bu yarışmada da görüldü. Mustafa Yılmaz oğlu Furkan Yılmaz' la, Nesrin Takçı Yassı oğlu Emir Yassı' yla  birlikte ok attılar. Antrenör Rıdvan Uzuntaş'ın kızı Dolunay Uzuntaş' ta 09-10 yaş miniklerde ok attı.
Okçuluk il temsilcisi ve antrenörü Rıdvan Uzuntaş; '' Edindiğim tecrübeler doğrultusunda okçuluk her yaştaki insanın yapabileceği ender sporlardan biridir. Okçuluk sporu; her yaştaki kişinin koordinasyonunu geliştirir, vücut postürünü düzeltir, nefes alişverişini düzenler, odaklanmayı arttırıp dikkat bozukluğunun düzelmesinde etkili olur, gelişim çağında başlanırsa uzun yıllar yapıldığında boyu uzatır, bacak ve omuzları güçlendirir, kişiye özgüven kazandırır, stres atarak rahatlatır, konsantrasyonunuzu önemli ölçüde arttırır. Yurt dışında birkaç ülkede diğer derslerin odaklanmasında yardımcı olmak üzere okullarda okçuluk ders olarak yapılmaktadır. Kocael' inde temel okçuluk kursunu başarıyla tamamlayan okçu adayları, ikinci kurun iki aşamasını da başarıyla geçerlerse, yarışma sporcusu olabiliyorlar. Temel okçuluk eğitimlerinde kullanılan okçuluk malzemeleri Okçuluk Atış Bölümünde mevcuttur. Ancak yarışma sporcusu olan okçular kendi malzemelerini almak zorundadır, çünkü okçuluk malzemeleri kişiye göre özel alınıp ayarlanır. Başlangıç seviyesindeki yarışma sporcularının ortalama okçuluk malzeme takım  fiyatı 1500-eurodan başlıyor.Yay ve okların tümü ithal edildiği için malesef fiyatlar döviz kuruna göre değişime uğramaktadır. Kocaeli' nde okçuluğa ilgi her geçen gün artmakta, şu an Temel Okçuluk Dersleri veriyoruz, temel eğitimin sonunda sadece elit sporcuarla eğitimlere devam edebiliyoruz. Tek başına ok atmasını öğrenen herkes bu sporu devam ettirmek istiyor, bu taleplerin karşılanması için ilimize kapalı ve açık okçuluk atış merkezlerinin yapılması artık şart olmuştur. Bilindiği gibi okçuluk sporu emniyeti alınmış bir poligonda yapılmak zorundadır. Böyle bir poligon yapılırsa tarihi bir misyonu da olan ata sporumuz okçuluk ilimizde inanılmaz bir çıkış yapacaktır '' dedi.         
                                                                                            
YARIŞMA SONUÇLARI  :

 Klasik Yay Yay 13-14 Yaş  Minik Erkekler Kategorisi :
1. Emrehan Yanar          : ( Öğrenci –  Mehmet Sinan Dereli İ.Ö.O.)
2. Emirhan Aşkın           : ( Öğrenci – Körfezim İ.Ö.O.)
3. Emir Yassı                 : ( Öğrenci –  Özel Erkul İ.Ö.O.)

Klasik Yay 13-14 Yaş Minik Bayanlar Kategorisi :
1. Zeynep Çağlar            : ( Öğrenci –  Kocaetepe O.O.)
2. Dilnur Kanca              : ( Öğrenci –  Gölcük Fen Lisesi)  

Klasik Yay Yay 09-10 Yaş  Minikler Kategorisi :
1. Dolunay Uzuntaş          : ( Öğrenci –  Pakmaya Muzaffer İnce Kara İ.Ö.O.)
2. A. Furkan Yılmaz         : ( Öğrenci –  Mimar Sinan İ.Ö.O.)
3. Enes Kanca                   : ( Öğrenci –   Özel Erkul İ.Ö.O.)

Klasik Yay Büyük Erkekler Kategorisi:  
1. Ahmet Yasin Karabay    : ( Öğrenci –  Kocaeli Üniversitesi Makine Müh.)
2. Burak Okkalı                   : ( Öğrenci – Bahçeşehir Koleji) 
3. Ahmet İbiş                       : ( Mekatronik Mühendisi  –  Paksan Mühendislik)

Makaralı Yay Erkekler Kategorisi :
1. Mustafa Yılmaz               : ( Teknisyen  – Tüpraş İzmit Raf.)
2. Ertuğrul Karaoğlu            : ( İşçi  –  Gölcük Tersane Komtn.) 
3. Deniz Ayık                      : ( Öğrenci  –  Uğur Mumcu O.O.)  

Makaralı Yay Bayanlar Kategorisi :

1. Nesrin Takcı Yassı          : ( Öğretmen  –  Kocaeli Anadolu Lis)    
-----------------------
Makaralı yay erkeklerde dereceye giren sporculara madalyalarını M.İhsan Önaydın verdi.  


Klasik yay büyük erkeklerde dereceye girenlere madalyalarını Doğan Ayık verdi. Makaralı yay bayanlarda Nesrin Takçı Yassı'ya madalyasını Kevser Yılmaz verdi.13-14 yas klasik yay erkeklerde madalyaları Nesrin Takçı Yassı verdi. 
Emir Yassı' da madalyasını annesinden aldı.  
Zeynebe madalyasını babası Ümit Çağlar verdi.

En küçük miniklerde birinci olan Dolunay'a 
madalyasını annesi Tülay Uçar Uzuntaş verdi.