KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

20 Mayıs 2013 Pazartesi

Mirialem Ahmet Ağa GENÇLİK KUPASI Okçuluk Yarışması


Kocaeli Okçuluk İl Temsilciliği 2013 yılı faaliyet programında yer alan Mirialem Ahmet Ağa Gençlik Kupası Açıkhava Okçuluk  İl Yarışması  18 Mayıs 2013 tarihinde,  Mehmet Ali Kağıtçı Stadı’ nda yapılmıştır.
  
YARIŞMA SONUÇLARI :

 Minik Bayanlar :
1. Zeynep Çağlar           : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.)
2. Deniz Ayık                : ( Ferdi)

Büyük Bayanlar:   
1. Nurdan Karaoğlu       : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.)
 2. Seher Güçlü Kastrat  : (Ferdi)

(13-14 Yaş)  Minik Erkekler:
1. Deniz Ayık                : (Ferdi)
2. Burak Okkalı             : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.)
3. Tuna Erkan                : (Ferdi) 

(11-12 Yaş)  Minik Erkekler:
1 .Emirhan Aşkın           : (Ferdi)
2. Kayra Çeltiker            : (Ferdi)
3. Emir Yassı                  : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.)

Yıldız Erkekler :
1. Burak Akpınar            : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.):
2. Furkan Uğur                : (Ferdi)  
3. Yusuf Ali Karaoğlu     : (Ferdi)

Büyük  Erkekler :
1. Ahmet Yasin Karabay   : ( Okçuluk Klb.)
2. Ertuğrul Karaoğlu          : ( Okçuluk Klb.)     
3. Ahmet Burak Özsayın   : ( Okçuluk Klb.)

Compound Yay Erkekler :
1. Mustafa Yılmaz             : ( Gençlik  Hizmetleri ve Spor Klb.)

Gençlik Kupası Sahibi : Yusuf Ali Karaoğlu
Tüm Sporcular İçinde Yapılan Eleme Tur Atışlarından Sonra Gençlik Kupası’nı Yusuf Ali Karaoğlu kazanmıştır.-

Mirialem Ahmet Ağa;

Kanuni Sultan Süleyman devrinde yaşamış pek meşhur bir kemankeştir (okçudur). Çok kuvvetli olduğu söylenir; yüklü bir eşeğin altına girerek onu kaldırdığı ve idman yaptığı söylenir, Ahmet Ağayı gören Kanuni kendini sakatlamaması için bunu yapmayı yasak etmişti. Ahmet Ağa kesilmiş iki koyunu sağ ve sol eliyle aynı anda asılı tutar kasaplar da hayvanın derisini yüzerlerdi. 50 kğ. ın üzerindeki taş topları dirseğini yere koymadan avucuna alır ve kaldırırdı. Ok meydanında bir çok rekoru vardır, bunlardan biride 1271.5 gez ( 840 m.) uzaklığa ok atarak kırdığı lodos menzilidir. Osmanlı’ nın en ünlü dört kemankeşinden biri addedilir. Kırdığı rekorlar sayesinde Barbaros Hayrettin Paşa’ dan önce Kaptan-ı Deryalık yapmıştır.    

-