KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

25 Ocak 2011 Salı

Elif Çıtlak Okçuluk Türkiye Rekoru Kırdı,Türkiye Şampiyonu Oldu ve Avrupa Şampiyonasına Katılma Hakkı KazandıSalon Okçuluk Türkiye Şampiyonası 22-23 Ocak 2011 Tarihinde İzmir' de Yapıldı.
Yarışmaya katılan bölge sporcularımız bir Türkiye rekoru kırdı, bir şampiyonluk, bir ikincilik ve bir üçüncülük elde ettiler.

Kafile Listesi :
Antrenör : Rıdvan Uzuntaş
Sporcular :
1-Dinçer Ekiz : Compund Yay Büyük Erkek – Gençlik Spor Kulübü
2-Ahmet Asker : Compund Yay Büyük Erkek – Gençlik Spor Kulübü
3-Mustafa Yılmaz : Compund Yay Büyük Erkek – Gençlik Spor Kulübü
4-Elif Çıtlak : Compund Yay Genç Bayan – Ferdi
5-Rabia Nur Karaoğlu : Compund Yay Genç Bayan – Ferdi
6-Nurdan Karaoğlu : Compund Yay Genç Bayan – Ferdi

Yarışma sonunda;

- Yarışma sonrası törende Kocaeli Gençlik ve Spor Kulübü okçusu, rekortmen milli sporcumuz Dinçer Ekiz' e FITA' nın (Uluslararası Okçuluk Federasyonu) gönderdiği 1350-puan gümüş rozeti verildi.
Uluslararası yarışmalarda 1350-puanın üstünde ok atan tek Türk okçusu olan Kocaeli' nin okçuluktaki gururu Dinçer Ekiz' e FITA tarafından gönderilen FITA başkanı imzalı sertifikalı gümüş rozet, Türkiye Okçuluk Federasyonu yönetim kurulu üyesi Hakan Çakıroğlu tarafından sporcumuza takdim edildi.
- Compound yay genç bayanlar kategorisinde ok atan sporcumuz Elif Çıtlak 60- ok atışında 561-puan toplayarak milli takım barajını geçerek Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası' na katılma hakkı elde etti. Elif eleme tur sonunda da tüm rakiplerini rahatlıkla eleyerek Türkiye Şampiyonu oldu. Elif 'in elde ettiği 561- puan aynı zamanda compound yay yıldız bayanlar Türkiye rekoru olarak kayda geçti.
- Diğer başarılı sporcumuz Dinçer Ekiz compound yay büyük erkeklerde Türkiye ikincisi oldu. - Dinçer Ekiz, Ahmet Asker ve Mustafa Yılmaz' dan oluşan Gençlik ve Spor Kulübü Compound Yay takımımız Türkiye üçüncüsü oldu.

- Bu sonuçlardan sonra Bölge okçuluk antrenörümüz ve okçuluk il temsilcisi Rıdvan Uzuntaş ; ''
Daha öncede defalarca söyledim, bizlere yani Kocaeli okçuluğuna sahip çıkın diye ama çalışmalarımızı sadece Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürüyoruz, başka hiç bir kurum ve kişiden destek göremedik. Kısıtlı imkanlarla yapılan çalışmalardan kısıtlı sayıda başarılı sporcu yetişiyor. Geniş kapsamlı desteğe ihtiyacımız var, gün geçtikçe okçuluğa olan ilgi ve yoğunluk artmaktadır. Talebi hem tesis,hem antrenör hemde malzeme olarak karşılayamıyoruz. Sonuç ortada başarı var destek yok. Sporcularımı ve velilerini candan kutluyorum, ileride daha güzel imkanlarla okçuluk sporunun başarıyla yapılacağınada inanıyorum. Okçulukta sporcular ilk önce sabretmeyi öğrenir, sabrımızın sonunda daha güzel imkanlara kavuşcağımızı ümit ediyorum, çünkü bu çocuklar her şeyin en güzelini hakediyor '' dedi.
-

3 Ocak 2011 Pazartesi

Dinçer Ekiz ve Elif Çıtlak Avrupa Şampiyonası Hazırlık Kampına Çağırıldı


Dinçer Ekiz büyük erkekler ve Elif Çıtlak genç bayanlar kategorisinde; 10-20 Ocak 2011 tarihlerinde Gelibolu' da yapılacak olan Makaralı Yay Salon Okçuluk Avrupa Şampiyonası Hazırlık Kampı' na davet edildi.

Okçuluk il temsilcisi ve bölge antrenörümüz Rıdvan UZUNTAŞ; '' Başarılı iki sporcumuzun bu kampa çağrılmış olması bizim için gurur kaynağı olurken, çalışmalarımızın da bir göstergesidir. Avrupa şampiyonasında Dinçer ve Elif' in bizleri en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum.
- Fen Lisesinde öğrenimini sürdüren Elif Çıtlak'ı; yoğun okul programı ve dersanesinden fırsat bulup okçuluk çalışmalarını aksatmadığı için ayrıca tebrik ediyorum.
- Okçuluk sporuna yeterince destek olunabilse iki değil on iki okçumuzun milli takımlarda görev alacağını biliyorum '' dedi.

Uzuntaş '' Okçuluk sporuna özel açık hava ve salon poligonuna ihtiyacımız var. Kocaeli' nde görev yaparken kalıcı antrenörler de yetiştirmek istiyorum. Yetiştirdiğim üç antrenör arkadaşımız istihdam edilemediği için başka şehirlerde görev yapmaktadır. Poligon, malzeme ve antrenör sorunumuz çözülürse ilimiz okçuluk branşında Türkiye' nin zirvesinde yer alıp, çok başarılı sporcular yetiştirecektir '' dedi.
-
-