KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

26 Nisan 2010 Pazartesi

Okçulardan İki Rekor İki Şampiyonluk

22- 25 Nisan 2010 tarihlerinde Antalya' da yapılan Türkiye Okçuluk Şampiyonası' na katılan sporcularımızdan Dinçer Ekiz ve Elif Çıtlak Türkiye Şampiyonu oldu.Rekortmen sporcumuz Dinçer EKİZ; rüzgarlı havaya rağmen 70 m. tek mesafe 36 ok atışında 350 puanla Türkiye rekoru kırdı, ayrıca iki mesafe toplamında da 692 puanla Türkiye rekorunu egale ederken tüm sporcular arasında en yüksek toplam puanı atma başarısını da göstermiş oldu. Kocaeli bölgesinin başarılı milli okçusu Dinçer Ekiz eleme turları sonunda compound yay büyük erkeklerde yine Türkiye Şampiyonu oldu. Avrupa şampiyonasından önce iki tane Dünya kupası yarışmasına katılacak olan sporcumuz Dinçer Ekiz kamp çalışmalarına devam edecek.

Dinçer Ekiz; neredeyse her yarışma kırdığı rekorlarla, bu güne kadar elde ettiği başarılar ve sergilediği örnek sporcu duruşuyla, Türkiye' de bir ekoldür. Türkiye' deki genç sporcularımızın örnek aldığı, yetkililerinde örnek gösterdiği sporcumuza malesef biz Kocaeli olarak hala sahip çıkamadık !!!.

Bölgemizin başarılı okçularından Elif Çıtlak malzeme eksikliğine rağmen inanılmaz bir performans gösterdi ve kendisinden malzeme olarak üstün olan tüm rakiplerini tek tek eleyerek compound yay yıldız bayanlarda Türkiye Şampiyonu oldu. Sporcumuz bu başarısıyla tüm otoritelerden de olumlu not aldı.
Geçen yıl Samsun' daki yarışmada da Türkiye şampiyonu olan Elif Çıtlak önümüzdeki aylarda İtalya' da yapılacak olan Avrupa Okçuluk Şampiyonası' na katılabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürecek.Yarışmaya katılan bölge antrenörümüz ve okçuluk il temsilcimiz Rıdvan UZUNTAŞ '' Kocaeli' nde sessiz sedası yıllardır bu sporu başarıyla yapıyoruz. Daha öncede söylediğim gibi okçuluk çalışmalarını 1989 yılından beri tek destekçimiz olan Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürmekteyiz. Okçuluk malzeme sporudur, milli takım sporcusunun kullandığı okçuluk malzemlerinin ortalama fiyatı 4500- TL. civarındadır. Haliyle sporcu sayımızı kısıtlı tutmak zorunda kalıyoruz. Buna rağmen her yıl milli takıma en az bir sporcu gönderebiliyoruz. Maddi ve manevi destek arttıkça milli takımdaki sporcu sayımızda artacaktır. Ayrıca okullarda yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları da devam etmektedir. Okullarında okçuluk sporunun tanıtımını isteyen okul idarecileri 0 532 4114076 nolu telefonu arayabilirler. Sadece okçuluk sporunun yapılabileceği okçuluk tesislerinin kurulması halinde önümüzdeki yıllarda okçuluk sporu Kocaeli' nde kitle sporu olma yoluna da girecektir '' dedi.

'' - Basından : - Bu kız attığını vuruyor ... >>> ( Bu haber sitemizin içeriğinde değildir !) ''

7 Nisan 2010 Çarşamba

OKÇULARIMIZ AÇIKHAVA OKÇULUK YARIŞMALARINA ŞAMPİYONLUKLA BAŞLADI


1. KAHRAMAN BAGATIR ULUSLARARASI İLKBAHAR OKLARI YARIŞMASI - 02-04 NİSAN 2010 TARİHLERİ ARASINA ANTALYA' DA YAPILDI.

- Yarışmaya katılan bölgemiz sporcuları bir şampiyonluk ve bir üçüncülük aldı.


Kafile Listesi :
İdareci : Ertuğrul Karaoğlu
Antrenör : Rıdvan Uzuntaş
Sporcular :
-Dinçer Ekiz
-Ahmet Asker
-Mustafa Yılmaz
-Elif Çıtlak
-Rabia Nur Karaoğlu
-Ezgi Karatay
-Feyza Uçar

Set sisteminin ilk defa uygulandığı açık hava sezonunun ilk yarışmasına dışarıdanda dört ülke katıldı; Rusya,İspanya,Estonya ve Gurcistan dan katılan sporcularla birlikte toplam 329 sporcunun katıldığı bu yarışma geçtiğimiz günlerde vefat eden EMAU üyesi aynı zamanda okçuluk federasyonu as başkanı Kahraman Bagatır anısına yapıldı.

Sporcumuz Dinçer Ekiz' inde katıldığı compound yay büyük erkekler kategorisindeki yarışmalar çok çekişmeli geçti. Dinçer Ekiz, sezonun ilk açık hava yarışması olmasına rağmen toplam puanda milli takım barajını çok farkla geçerek Avrupa Şampiyonası' na katılmaya hak kazandı. Sporcumuz set sistemi eleme yarışmalarında da tüm rakiplerini eleyerek şampiyonluğa ulaştı. Dinçer Ekiz 72- 0k atışında elde ettiği 691- toplam puanla, aynı zamanda tüm kategoriler içinde yarışmanın en yüksek puanınında sahibi oldu.
Kafilemizdeki yıldız sporculardan Elif Çıtlak eleme tur sonuçlarında Compound Yay Yıldız Bayanlarda 3. olmayı başardı.

Bölge antrenörümüz ve okçuluk il temsilcisi Rıdvan Uzuntaş '' Sporcularımız bu yarışmaya hava şartları nedeniyle tam olarak hazırlanamamasına rağmen çok güzel puanlar attılar.Bunun sonunda Dinçer Ekiz Avrupa şampiyonasına gitmeye hak kazandı. İki hafta sonra Türkiye çapında yapılacak olan milli takım seçme yarışmasına katılacak olan Yıldız sporcularımdan en azından birinin daha barajı aşıp milli takıma gireceğini düşünüyorum. Son yıllarda Kocaeli okçuluğu Türkiye' de oldukça söz sahibi olmaya başlamıştır.Daha öncede söylediğim gibi maddi ve manevi destek çoğaldıkça, sporcu sayımızı arttırıp daha çok çocuğumuzu milli takım kadrosuna dahil etmeye gayret göstereceğiz '' dedi.
Not : - Yazılı ve görsel basına gönderilen haberler sitemizdekiyle aynıdır,(Site içeriği dışındaki haberlerin bizimle bağlantısı yoktur), duyurulur.