KOCAELİ OKÇULUK

'' Okçuluk, fizik ve beyin gücünü maksimum kullanarak yapılan zor ama zevkli sporlardan biridir. Etkili bir amaç doğrultusunda; kalıcı kondisyon, kalıcı konsantrasyon, mükemmel teknik, doyumsuz başarı isteği, her zaman pozitif düşüncenin altında planlı çalışmayla yapılan okçuluk sporu, kişiyi sürekli başarıya ve hazza götürür ''. ( Rıdvan Uzuntaş = kocaeliokculuk@hotmail.com) -Yarışma sporcusu olabilmek için yetenek, düzenli çalışma, maddi ve manevi destek olması gerekli.
*- Kocaeli Amatör Külüpler Federasyonu (KASKF) tarafından düzenlenen 2009-2010 sezonu şampiyonlar gecesinde Gençlik ve Spor Kulübümüz OKÇULUK branşında başarı plaketi aldı. Gençlik ve Spor Kulübümüz bir çok branşta başarıları olmasına rağmen 2009-2010 yılında okçuluk dalında milli sporu yetiştirmesi ve iki Dünya rekoru egalesi, bir çok Türkiye rekorları, onlarca Türkiye şampiyonlukları elde etmesi nedeniyle bu ödülü almaya hak kazanmıştır...

--------------------------------------------

KOCAELİ' NDE OKÇULUĞUA BAŞLAMAK

-1989 yılının 28 şubat günü Kocaeli' nde okçuluk kuruldu. Kocaeli okçuluk o günden beri hep başarılı. Bizim eğitimimizden geçen çocuklarımız aldıkları madalyaların yanı sıra ; okulların sınavlarında çok başarılı oldular, güzel meslek sahibi oldular, kariyer sahibi oldular, sosyal insan oldular, toplumda söz sahibi oldular. Okçuluk kişiye özgüven kazandırır. Kazandırdığımız değerler yeter. Saygılar.
-
Türkiye şartlarında 09 ile 14 yaş arasında okçuluğa başlamak en idealdir, fakat her yaşta okçuluk yapılır. Kocaeli'nde okçuluk eğitimi Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu yanındaki Okçuluk Atış Bölümünde verilmektedir. Antrenör Rıdvan UZUNTAŞ nezaretinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen Okçuluk çalışmaları haftada beş gün üzerinden yapılmakta olup, okulların kapandığı yaz tatili döneminde okçuluk çalışmaları ; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri yapılmaktadır. Antrenmanlar saat = 15:00 - 20:00 arasında yapılır.

2108 Yılı için, ideal yaş gurubundaki okçu adayları (2004,2005, 2006, 2007 ve 2008 doğumlular) olimpik yay temel okçuluk eğitimi almak için başvurabilirler.Temel eğitim dersleri 12 ders üzerinden yapılır. Bu derslerin sonunda okçuluk için gerekli temel koordinasyon hareketlerini yapabilen okçu adayları ikinci kur çalışmalarına devam ederler.
- Mail İrtibat : kocaeliokculuk@hotmail.com

2004, 2005, 2006,2007 ve 2008 DOĞUMLU BAYAN VE ERKEK ADAYLAR BAŞVURABİLİR.
(2018 Yılı İçin)

OKÇULUK ÇALIŞMALARI, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müd. İzmit Atatürk Spor Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Yapılmaktadır.

- Tüm okçuluk malzemeleri bize aittir, sporcular sadece spor kıyafetleriyle gelecektir.

- Dersler Hafta içi iki gün Salı, Perşembe Saat 19:00-20:00 arası.
- Kayıt ve Toplantı Tarihi : 26 NİSAN 2018 PERŞEMBE günü saat 19:00 da yapılacaktır. Toplantıda; okçuluk sporu hk. ön bilgilendirme, Sporcu uygunluğu denetimi ve kayıt yapılacaktır. BİR SONRAKİ KURS TEMMUZ Ayı - 2018 .
- Başlangıç Tarihi: ......... , Saat 19:00.
- Not : Toplantı ve Kayıda katılmayanlar ancak bir sonraki kursa katılabilirler. BİR SONRAKİ KURS : TEMMUZ-2018 .
- YER : Atatürk Spor Salonu.
(Sporcu velisiyle birlikte gelecektir.)
-----------------------
- Mail : kocaeliokculuk@hotmail.com
- Tel : 0 532 411 40 76 ( Saat 11:00 - 17:00 Arası)
-----------------------------------------------------
-

- 14-17 Aralık 2017 tarihinde Samsun' da yapılacak olan Federasyon Kupası Okçuluk Yarışmasına katılmak isteyen Ferdi Okçuluk Lisanslı sporcuların Seçmesi 10 Aralık 2017 tarihinde İzmit Atatürk Salonu Okçuluk Antrenman Salonunda Saat 13:30 da yapılacaktır.

- 18 m. den (üçlü 40 cm.lik; 10,9,8,7 ve 6 puan değerleri olan salon hedef kağıdına) 60 ok atılarak yapılacak seçmenin baraj puanları aşağıdadır. Kategorilerinde baraj puanları atan ferdi lisanslı sporcular yarışmaya gitmeye hak kazanacaktır;(2016 yılı Fedrasyon Kupası Salon Okçuluk Yarışmasında 32. sıradaki sporcuların puanları baraj puan olarak tesbit edilmiştir.)

-Klasik Yay Büyük Erkek : 536

-Makaralı Yay Büyük Erkek: 562

- Seçmelere katılmak isteyenler 0 532 411 40 76, nolu telefona; İsim,soyisim,doğum yılı ve kategorilerini; 06 Aralık 2017 saat 17:00' a kadar mesaj çekmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

18 Eylül 2007 Salı

Okçuluk Sayesinde Öğrenim Bursu Kazandı

Kocaeli bölgesinin başarılı minik okçularından Ezgi Karatay Okçuluk sayesinde özel bir okuldan dört yıllık burs kazandı.


-Son yapılan Minikler Türkiye Okçuluk Şampiyonası'nda makaralı yay minik bayanlar kategorisinde Türkiye 2.' ncisi olan Ezgi Karatay'a özel bir okuldan dört yıllık öğrenim bursu verildi. Okçuluk sporunu devam ettirmesini şart koşan okul yöneticileri, Ezgi'yi okçuluk alanında da destekliyeceklerini belirtiler.


- Kocaeli okçuluk il temsilcisi ve bölge antrenörü Rıdvan UZUNTAŞ'ta başarılarından dolayı sporcusu Ezgi KARATAY'a yeni bir yay verdi.
- Uzuntaş '' Ezgi 2008 yılından itibaren artık yıldızlar kategorisinde ok atacak, atacağı mesafe 60 m.'ye çıktı, bu nedenle daha kaliteli ve sert yayla ok atmak zorunda. Ezgi daha iyi okçuluk malzemelerini hakediyor ama biz de elimizdeki en güzel yayı Ezgiye verdik.Çocuklarımız başarılı oldukça daha kaliteli malzemeye ihtiyaç duyuyoruz, artık bizimde bir sponsora ihtiyacımız var, kuruluşlarımızın desteğini bekliyoruz'' dedi.

3 Eylül 2007 Pazartesi

Minik Okçularımız Gelibolu'dan Başarıyla Döndü

- 01-02 Eylül 2007 tarihlerinde Çanakkale/Gelibolu'da Yapılan Yıldızlar ve Minikler Türkiye Okçuluk Şampiyonası'nda ,Ezgi Karatay Türkiye 2.'si oldu.

- Çok rüzgarlı hava şartlarında yapılan şampiyonada çeşitli katekorilerde 170 sporcu yarıştı.Kocaeli bölgesinden ferdi olarak yarışmalara katılan Ezgi Karatay Compound Yay Minik bayanlar kategorisinde Türkiye 2.'si, minik erkekler olimpik yay kategorisinde yarışan Uğur Bozan dokuzuncu oldu.

- Antrenör Rıdvan Uzuntaş;''yarışmaya katılan tüm sporcular aşırı rüzgarla mücadele ettiler fakat minik sporcular zor koşullarda da yarışma yapmasını öğrenerek çok büyük tecrübe kazandılar ,tüm katılan minik kardeşlerimi kutluyorum.'' dedi.

- Koceli'ndeki tüm minikleri okçuluk sporuna davet eden Uzuntaş;'' okçuluk sporu çok zevkli ve çok heyecen dolu bir spordur,tüm okçuluk malzemeleri bizde mevcuttur, sporcu kardeşlerimiz sadece spor kıyafetlerini giyip Atatürk spor salonunda bulunan Okçuluk atış poligonumuza gelsinler yeter'' dedi. Bu sezon 1994,95,96 ve 97 doğumlu bay bayan minikler, okçuluk sporu yapmak için başvurabilecekler.